Koks krūvis tinka šuniukui?

Žmogui, turinčiam vilčių ar svajonių šunų sporte, bene esminiai klausimai įsigijus šuniuką būna „kada pradėti?“, „kaip išauginti gerą sportininką?“ ir pan. Suaugusių šunų galimybės didelės – žinoma, kad benamiai gali nukeliauti 32 – 48 km per dieną. (10) Šuniukai, deja, gana apgaulingi, kadangi yra „ankstyvi“. Jie greit pradeda vaikščioti, o sulaukę 8 savaičių jau būna pakankamai energingi. Tačiau tokio amžiaus šuniukas subrendęs tiek pat, kiek ir vienerių metų amžiaus vaikas. Iš tiesu jauni didelį krūvį gavę šunys gali pernelyg anksti „išeiti pensijon“, kadangi dažnai patiria pasikartojančias skeleto-raumenų sistemos traumas. (1)

Mažo šuniuko fizinės veiklos pobūdis gali lemti jo likusio  gyvenimo kokybę. Tyrimai parodė, kad mažo ir vidutinio intensyvumo fizinis krūvis teigiamai veikia kaulų vystymąsi, tačiau pernelyg intensyvi veikla jį apsunkina. (32) Iš tiesų, kalbant bent iš mokslinės pusės, labai mažai žinoma apie skirtingų tipų ir intensyvumo pratimų riziką bei naudą augantiems gyvūnams. Nors į klausimą, kiek ir kokie pratimai gali kelti pavojų sveikatai, atsakyti labai sunku, sutariama, kad sportas bei aktyvus gyvenimas turi daug privalumų, įskaitant sumažėjusią nutukimo riziką. Galų gale tai normalaus gyvenimo dalis.

Yra žmonių, kurie šuniukus „varo iki mirties“, o kiti tiesiog „leidžia natūraliai augti“. Bet kokiu atveju kraštutinumai nėra gerai. Deja, daugybė nuomonių dažnai būna niekuo nepagrįstos (vienintelis pagrindimas – „visi taip sako“ ar „visi taip daro“). Polinkis į širdies ligas, kaulų lūžius, klubo sąnarių problemas iš dalies paveldimas, bet negalės pasireiškia ir dėl netinkamo mankštinimo. (16) Krūvio klausimas itin svarbus auginantiems stambius šunis, kadangi jiems didesnė  klubo ar alkūnės sąnario displazijos, kremzlės formavimosi sutrikimų išsivystymo tikimybė, jie ilgiau bręsta ir auga.

Nemažai tyrimų analizavo pratimų poveikį vaikams. Nors rizikinga „peršokti“ iš vienos rūšies į kitą, galima pabandyti šį tą „pritempti“ šuniukams. Iš esmės labai intensyvūs ir pasikartojantys pratimai gali kelti pavojų vaikų sveikatai, tačiau sportas vertinamas kaip naudingas, gerinantis kaulų tankį, mažinantis nutukimo bei su tuo susijusių sveikatos problemų riziką užsiėmimas. (3)

Sutariama, kad viskas daugiausia priklauso nuo augintinio veislės (t.y.,  kokio dydžio/stambumo jis bus suaugęs, kokias sveikatos problemas gali „nešti“ veislė ir kaip jų išvengti), pasirinkto sporto rūšies (sprintas, Agility, kinkiniai ir t.t.) bei individualių savybių (net tos pačios vados vieni šuneliai gali greičiau subręsti už kitus). Atsakymas ir paprastas, ir sudėtingas – krūvis šuniukui parenkamas individualiai, tačiau pirmieji užsiėmimai skirti augintinio pratinimui ir ruošimui būsimiems darbams, krūviai keliami labai palaipsniui, o „aktyviausio“ augimo metu gyvūnėlį reikia patausoti.

Kuo gali baigtis „persistengimas“?

Šunimi invalidu. Vienas užsienio veisėjas rašė, kad sulaukęs vos 9 savaičių amžiaus vienas iš šuniukų buvo grąžintas į veislyną, kadangi raišavo, turėjo patinusius riešus. Pasirodo, kas vakarą jis turėdavo įveikti 5 km. (1) Tokio amžiaus šuneliui toks krūvis per didelis. Tačiau tai buvo kraštutinis atvejis, nedaug žmonių verčia 2 – 3 mėn. amžiaus šuniukus tiek žygiuoti diena iš dienos.

Per dideli krūviai – tai krūviai, kurių šuo negautų, jei gyventų tik su kitais šunimis. (2) Dėl didelio krūvio susiformavusi per didelė raumenų masė gula ant dar neišsivysčiusių jauno šuns raiščių ir kremzlių, dėl per didelės apkrovos prasideda pernelyg ankstyvas kaulėjimas, lėtėja ir sustoja augimo procesas. (20) Augantiems šunims raiščių perkrovos baigiasi blogai, o liūdniausia, kad problemos dažnai pastebimos ne iš kart, o tik gyvūnui suaugus. (23) Tokios ligos kaip alkūnės displazija ar disekuojantis osteochondritas dažnesni ir sunkesni tarp šunų, patyrusių per didelius krūvius dar visiškai neužsidarius jų kaulų augimo plokštelėms. (2) Bandydami nualinti šuniuką ir persistengdami tik sugadinsit jo besivystančius sąnarius ar iššauksit  ankstyvą artritą. (12)

Net žaidimai su kitais šunimis (kaip ir per daug kalcio, šulinio vandens gėrimas, antsvoris) gali būti disekuojančio osteochondrito, klubo bei alkūnės sąnario displazijos veiksnys (tai aktualiau stambioms veislėms, Labradoro retriveriams). (3; 5; 6) Net kamuolio vijimasis ar lazdos vaikymas gali būti klubo sąnario displazijos ar alkūnės sąnario anomalijų priežastis. (3) Labai svarbu ne tik krūvis, bet ir mityba – skurdus racionas ar per daug ėdalo didelių veislių šuniukams sukelia įtampą tarp tiesiamųjų ir lenkiamųjų raumenų grupių, o tai gali lemti riešo sąnario laisvumą. (7)

Kaulų formavimasis

Daug domesio reikia skirti kaulų augimui. Šuniukui gimus jo kaulai būna minkšti ir po truputį kietėja. Iki vienerių metų šunų ir kačių kaulai dar nesusiformavę. Jų galuose yra epifizinės plokštelės, vadinamos augimo zonomis. Jų dėka kaulai auga į ilgį. (15; 34) Ten nėra kalcio, tad plokštelės minkštesnės negu aplinkui jau sukietėję kaulai. (1) Kai šuo visiškai suauga, augimo plokštelės taip pat sukaulėja.  Jei  augimo zonos kaip nors pažeidžiamos, tai gali paveikti viso kaulo augimą. (15)

Augimo zonos „užsidaro“ labai individualiai. Nors yra tam tikrų su veislėmis susijusių tendencijų, šito reikalo prognozavimas gan sunkus. (28)  Vienų šaltinių teigimu, augimo plokštelės paprastai „užsidaro“ sulaukus maždaug 18 – 24 mėn. amžiaus (1), nors kiti teigia, kad jau 12 mėn. amžiaus šunų rentgeno nuotraukose augimo plokštelių nebesimato ir gyvūno kaulai nustoja augti. (30; 34) Kai kurie veterinarai tiesiai šviesiai teigia, jog visi žino, kad šunų augimo plokštelės galutinai užsidaro sulaukus maždaug 2 m. amžiaus, tačiau realiame pasaulyje tai nelabai „galioja“. Kaip ir su vaikais – jų augimo plokštelės taip pat užsidaro vėlyvoje paauglystėje, tačiau jie gali būti labai aktyvūs atletai. (42)

Jei augimo plokštelės net nestipriai pažeidžiamos, jos nebegali sudaryti naujo kaulo. Dėl to gyvūnas gali turėti per trumpas ar neišsivysčiusias galūnes, negali pilnavertiškai judėti. (1; 14) Užtenka vos vieno nedidelio sužeidimo, po kurio pasikartojantis stresas toje vietoje sukels poklinikinę žalą ir šiek tiek nenormalų kaulų augimą. Atrodo viskas „nežymu“, tačiau laikui bėgant savo ruožtu stresas keliamas raumenims, nervams, sausgyslėms ir raiščiams. (1)

Lūžiai per augimo zonas klasifikuojami į penkis tipus, pavadintus mokslininkų W. R. Salter ir R. Harris (Salter-Harris) vardu. Didžioji dalis pacientų – 6 mėnesių amžiaus. (30; 34) Kampinės galūnių deformacijos itin dažnos tarp jaunų gyvūnų, patyrusių augimo plokštelių traumas. Jei augimo plokštelė kaip nors dalinai pažeidžiama, pažeistoji pusė nebeauga, o sveikoji tįsta toliau. Būtent todėl rekomenduojama vengti aukštų šuolių ir labai įtemptų pratimų jauniems šunims. (14)

Jeigu  epifizinės plokštelės „užsidaro“ per anksti arba būna sutraiškomos, gali padėti chirurginis gydymas. Operacijos sėkmė priklauso nuo kaulo lūžio tipo ir ankstyvos diagnozės. Svarbiausia fiksuojant tokius lūžius papildomai nesužaloti augimo zonų.  (34)

Panosteitas atsiranda 4 – 18 mėn. amžiaus šunyčiams, sutrikus normaliam kaulų degeneracijos ir rezorbcijos procesui. Tai – perteklinis kaulų formavimasis ir storėjimas, dažniau paveikiantis ilguosius kaulus. Pats procesas sunkiai suprantamas, tačiau manoma, kad reikšmės turi per daug maistinių medžiagų, spartus augimas. (18)

Sąnariai

Klubo sąnario displazija apibūdina problemas, susijusias su nenormaliu klubo sąnario formavimusi, paprastai pastebimu 8 – 12 mėn. amžiaus šunims. (18) Pagrindinė klubo sąnario displazijos priežastis – paveldėjimas, tačiau net normalūs šunys gali „duoti“ palikuonis displazikus. (8) Sunkumų atrenkant gyvūnus veisimui ar vertinant genetinę riziką kelia aplinkos veiksniai. (18) Kol stuburas vystosi, klubo ir alkūnės sąnariai nepakankamai stiprūs ir labai mobilūs (taip ypač aktualu „pagrindinio augimo“ etapu). Dėl netinkamo auginimo šuniukui displazija gali išsivystyti net jei abu tėvai dėl to nekentėjo. (21) Daugiau kaip 70 proc. atvejų displazija – netinkamo auginimo rezultatas. (22)

Displazijos vystymuisi svarbu mitybos veiksniai – pvz., dideliems šuniukams duodant per daug baltymų, kalcio, papildomo maisto, sutrikus elektrolitų pusiausvyrai, rizika auga. (8; 18) Kaip rizikos veiksnys minimi ir dydis, augimo tempas, netgi hormonų įtaka šuningumo metu. (18) Stambių veislių (Labradoro retriveriai, airių vilkogaudžiai, niūfaundlendai, leonbergeriai) šuniukams, iki 3 mėn. laipiojusiems laiptais, rizika išsivystyti klubo sąnario displazijai buvo didesnė. (17) Manoma, kad nemažai lemia ir raumenų „palaidumas“ augimo metu.

Tyrimai atskleidžia ryšį tarp raumenų „laisvumo“ ir displazijos vystymosi nepriklausomai nuo aplinkos veiksnių. Šiuo laikotarpiu svarbu stiprūs dubens raumenys. Jei raumenų tonusas nepakankamas arba jei kaulai auga sparčiau negu vystosi raumenys, galima subliuksacija. (18) Jaunesnių šunų sąnarį remianti raumenų masė didesnė, tai sumažina kaulų patiriamą stresą. (8; 32) Tiesa, per didelė raumenų masė, galinti atsirasti dėl per didelio krūvio, irgi negerai, tuomet kenčia kaulai ir sąnariai. (20) Su displazija problema ir ta, kad dalis šunų nejaučia skausmo iki sulaukia vyresnio amžiaus. Lengvi šunys labiau toleruoja nemalonų klubo sąnarį. Kai kurių šunų rentgenogramos būna šokiruojančios, nors jiems praktiškai nepasireiškia jokie simptomų, o kiti rodo diskomfortą, nors turi tik subtilius pakitimus. (8)

Alkūnės sąnario displazija – plati sąvoka, apibūdinanti netinkamą šio sąnario formavimąsi. Prasideda 4 – 5 mėn. šuniukams. Įtakos turi spartus augimas, mityba, genai (tai paveldimas poligenetinis bruožas). (18)

Osteochondrozės rizika siejama  su sparčiu augimu, traumomis, mityba (per daug  kalorijų), paveldimumu, bendru raumeningumu. Disekuojantis osteochondritas dažnesnis  tarp veislių, kurių atstovai sveria daugiau kaip 27 kg. Požymiai pasireiškia 5 – 10 mėn. amžiaus šuneliams, dažniau patinams. (9) Disekuojančio osteochondrito atveju dėl kremzlės storėjimo kraujagyslės nebegali prasiskverbti į kaulų galus. Taip kaulas nebeauga, o nenormaliai storoje kremzlėje atsiranda plyšių ir įtrūkimų. Galiausiai atsiskiria subchondrinio kaulo ir kremzlės fragmentai, žalojantys sąnarį. (18) Tyrimai su Labradoro retriveriais ir vokiečių aviganiais atskleidė, kad ribojant kalorijas ir mažinant suvartojamo maisto kiekį disekuojančio osteochondrito rizika mažėja (lyginant su kaloringu ėdalu šeriamais ir maisto kiek nori gaunančiais šunimis). Net genetinį polinkį turintys šunys serga rečiau, jei būna tinkamai prižiūrimi. (19)

Širdies ligos

Įgimtos širdies ligos pastebimos jau jauniems šunims ir šuniukams. Jų požymiai – sumažėjusi ištvermė, padidėjęs geriamo vandens poreikis, dusulys net vėsioje aplinkoje, kvėpavimas prasižiojus, triukšmingas (švokščiantis) kvėpavimas, melsvas liežuvis po nežymaus fizinio aktyvumo, trumpas sąmonės neteikimas… (25) Būtent todėl iki rimčiau sportuojant su šunimi verta ištirti jam širdį – kad sveikatinanti veikla netaptų vinimi į karstą.

Pratimų gairės

Tyrimai vis dar nesuteikia nieko panašaus į galutinį atsakymą į klausimus apie krūvį šuniukams. Sveikas protas sako, kad negalima šunelio versti dirbti kai jis nebenori. (3) Šuniukas pats praneš, kada pratimų jam jau per daug, tad privalu stebėkite jo ribas. (11) Be to, šuniukai kartais turi per daug entuziazmo. Tad bendras principas – vengti priverstinių ir tų pratimų, kur šuniukas pats persistengia. (3)  Visada didesnė rizika – stambesnių veislių atstovams. Pirmaisiais gyvenimo metais jiems ypač gresia didelė skeleto anomalijų rizika. (18)

Pagrindinis šunų augimas vyksta sulaukus 4 – 8 mėn. amžiaus (pvz., retriveriai aktyviausiai auga 6 – 10 gyvenimo mėn.). (14; 21; 30) Netolygaus augimo periodo metu šuniukas gali atrodyti truputėlį keistai. Galima teigti, tuo metu jo kūnas tarsi sako: „Lėčiau, aš augu“. (35) Didžiojo augimo „spurto“ metu skelete atsiranda dideli pokyčiai ir tuo metu jokiu būdu negalimos jokios didelės apkrovos. (21) 9 mėn. šuniukas greičiausiai jau bus pilno aukščio, tačiau jo augimas dar nebus sustojęs.

Per mažas aktyvumas – ilgas buvimas narve ar voljere – šuniukams taip pat žalingas. Vidutinis teisingas fizinis krūvis stiprina raumenis ir padeda vystytis sveikam skeletui. (32) Svarbu būti nuosekliems – po ramios savaitės, kai augintiniui negalite skirti laiko, nepradėkite superduper savaitgalio maratono. Taip gyvūnas tikrai patirs per dideles apkrovas. Tai galioja ne tik mažiems šuniukams, bet ir suaugusiems šunims. (11) Sistemingos, individualiai pritaikytos treniruotės leidžia šuns raumenų sistemai formuotis tinkamai. Beje, prieš bet kokį krūvį būtinas 3 – 5 min. apšilimas. (20) Kiekvienas pratimas įvedamas laipsniškai. Silpnų sąnarių tvarstymas, kas kartais praktikuojama tarp žmonių, šunims neveiksmingas. (23)

Anglijos Kinologų Klubas siūlo neblogą taisyklę – pratimų šuniukams duoti iki dviejų kartų dienoje. Šuniuko amžiui mėnesiais skirkite 5 minutes (2 mėn. šuniukas per dieną turėtų gauti 10 min. pratimų, 4 mėn. – 20 min., 10 mėn. – 50 min.). (10; 12; 21). Pratimų poreikiai skirsis nuo veislės ir tikslo, tačiau kiekvienas šuo per dieną turi pasivaikščioti bent du kartus. (12)

Net auginantys stiprius ir aktyvius, darbinius šunis, rimtesnius fizinius pratimus, pvz., bėgimą šalia dviračio, duoda tik nuo 1-2 m. amžiaus (paprastai rekomenduotinas amžius ilgalaikiams bėgimams – 18 mėn. (27)). Galų gale su itin aktyviu šuneliu, kad šis aprimtų, neskatinama nuolat užsiiminėti – naudinga šunį ir išmokinti nusiraminti. Jaunam šuneliui geriau daugiau “protinio” krūvio.  (26) Net kovinius šunis augindavę asmenys tokius dalykus kaip „geimo“ testas pradėdavo anksčiausiai nuo 2 metų amžiaus (45), o „roll“ – parengiamąsias trumpas kovas – maždaug nuo 15 – 16 mėn. ar vėliau, kai šuo subręsdavo psichologiškai (46).

Šuniuko amžiaus etapai

„Kūdikis – šuniukas“.

Šis etapas tęsiasi iki 6 mėn. amžiaus (labai mažų veislių šuneliams – iki 4 mėn., labai didelių – iki 8 mėn.). Šiuo metu šunelis daug miega ir trumpais epizodais energingai žaidžia. Bendravimas su gaujos nariais ir žaidimai – pakankamas fizinis krūvis iki šuniukai subręs. (32) Šiuo atveju ir pratimai geriausi tie patys žaidimai. Šuniukai greit pavargsta tiek fiziškai, tiek emociškai, į tai atsižvelkite. (1; 23; 32)

Kol šunelis mažas, jam pakanka žaidimų, palakstymų sode, šiek tiek pasivaikščiojimų gatvėje. (13; 22) Šuniuką vedžiokite įvairiomis vietomis, įvairiais paviršiais (žvyras, smėlis, akmenys, žolė). Raumenis ir raiščius vystyti padeda žaidimai sekliame vandenyje, kai vandens lygis siekia iki šuns alkūnės. (20) Žemės
rausimas lauke yra dar vienas geras natūralus fizinis krūvis. (32)

2–4 mėn. – parengiamasis etapas, jo metu didžiausias dėmesys skirtinas švietimui, socialinei šuniuko adaptacijai, psichologiniam pasirengimui darbui. (23; 29) Geriausia mokymo forma – žaidimai. Pratimai negali būti ilgi, bet gali būti rengiami  4 – 5 kartus dienoje. (23)

Užtikrinti tinkamą krūvį sudėtinga, jei šuniukas labai aktyvus. Mažų veislių atstovai gali pasitenkinti namų ar vidinio kiemelio erdve, tuo tarpu didesnių veislių šunims reikia daugiau erdvės. Dideliems šunims reikėtų užtikrinti galimybę žaisti didesniame saugiame plote, kur jiems patiems būtų leista pradėti ir pabaigti fizinę veiklą savo nuožiūra. (32)

Iki 6 mėn. šuniukams nerekomenduojami jokie ilgalaikiai pasikartojantys judesiai, kadangi tai sukelia stresą sąnariams bei kaulams (ypač aktualu didelių, stambių veislių šuniukams (13)). Tai reiškia, kad ilgas bėgimas (šalia dviračio, greitas tempas) ar rogių tempimas, net labai ilgi pasivaikščiojimai tokiame amžiuje negalimi. (4; 13) Šuniukams galima eiti į pasivaikščiojimus, tačiau jei raumenys nuvargs, tai sukels neigiamą poveikį kaulų vystymuisi. Eidami įvertinkite galimybes, kad šuniukas lengvai sugebėtų ir grįžti atgal. Didelių veislių šuniukai turėtų ypač vengti per didelių fizinių krūvių. (32) Tiek didelių, tiek mažų veislių šuniukams neturėtų būti leidžiama šokinėti nuo baldų.

 „Paauglystė“

Šis etapas tiesiasi 6 – 18 mėn. Nuo šio amžiaus lavinami pasirinktos sportinės veiklos įgūdžiai, duodami specifiniai pratimai. (1) 12 mėn. amžiaus šuo dar nesustoja augti – tai tęsis iki 18 mėn. Kad savininkui nebūtų labai nuobodu, šiame etape šunys dažnai pasiekia „pamiršau viską, ką mokėjau anksčiau“ fazę, tad užuot davę itin sunkias užduotis, galite kartoti veiklas lengvesniu krūviu kol šuniui viskas įsitvirtins. (31)

Prieš pradedant tikslinius fizinius pratimus su jaunu šunimi, būtina nuodugni apžiūra pas veterinarą, siekiant išsiaiškinti, ar jis neturi klubo ar alkūnės sąnario displazijos, širdies ligų ir t.t. (20) Pabandykite rasti tinkamiausią mokymo metodą. Galima duoti bėgioti, plaukti, nešioti sunkesnius daiktus, lipti į kalną, eiti pasvirusia plokštuma. (20) Iki 12 mėn. vengiama aukštų šuolių, judėjimo slalomu, neduodama jokių ištvermės treniruočių. (21)

Suaugęs šuo

Kai šuo sulaukia 12 – 14 mėn. amžiaus, galima palaipsniui pradėti įvedinėti rimtesnius pratimus. (31) Sutariama, kad ilgi krūviai – bėgimas šalia dviračio, vilkimas, bėgtakiai, dažni aportavimai, šunų sportas kaip mondioringas ar Agility neturėtų būti propaguojami iki ilgųjų kaulų augimo pabaigos (antrųjų šuns gyvenimo metų pradžios). (32)

Specifinis ruošimas

Net auginantys aktyvius, darbinius šunis, rimtesnius fizinius pratimus, pvz., bėgimą šalia dviračio, duoda nuo 1,5 m. amžiaus (28). Iki pusmečio leidžiama lengvai pabėgioti, vaikščioti – kiek nori pats šuo. Iki vienerių metų amžiaus visi pratimai tėra pratinimas prie krūvio. Po metų pradedama bėgioti nustatytais atstumais, į kalną, tuo pačius stebint šuns savijautą, jo nenualinant. Šuoliai irgi paprastai „pridedami“ vyresniems kaip metų amžiaus šunims. Tarnybiniai šunys per „parengiamąjį“ laikotarpį „praeina“ pagrindinius paklusnumo apmokymus. Daugeliui įvairų veislių augintojų priimtiniausias laikotarpis rimtai, pilnai, „varžybinei“ apkrovai – nuo 2.5 metų.

Agility

Iki 6 mėn. dedami dresūros pagrindai, šuo supažindinamas su inventoriumi ir kliūtimis, mokomas įveikinėti labai mažo aukščio kliūtis (ne daugiau riešo aukščio). Šuniuko raumenys dėl šių veiklų stiprės, o kaulai nebus pernelyg apkrauti. Pratimai pradedami nuo 4 – 8 savaičių amžiaus, duodamos labai paprastos užduotys – taip, kad visada pavyktų jas įveikti. Prieš pradedant bet kokią užduotį  šuniukui leidžiama pilnai susipažinti su kliūtimi ar situacija. Negalima tempti, grūsti ar vilkti šuniuko. Už įvykdytą užduotį skatinama maistu, tačiau užduoties metu jo neduodama. (36)

Šuneliui leidžiama vaikščioti per įvairias tekstūras – nuo smėlio iki audinių ar plastiko, lįsti per kartoninius tunelius. Letenų judesių koordinacijai padeda pratimai su kamuoliuku, kurio viduje yra skanėstas. Palaipsniui šuniukas pratinamas  prie vandens – pirmiausia vonioje, labai negiliai, kad galėtų tik pažaisti.  (36)

8-16 savaičių šuniukas mokomas važiuoti vagone ar krepšelyje, čiuožti vaikiškomis čiuožynėmis slidžiu paviršiumi, plaukioti vaikų baseine ar net įčiuožti į baseiną, anksčiau landžioję per kartoninių dėžių tunelius, gal išbandyti medžiaginius tunelius. (36)

6 – 8 mėn. šuolio aukštis palaipsniui didinamas iki alkūnės, kai kurios Agility kliūtys – iki pilno galimo aukščio, (1) tačiau didelėms veislėms iki 12 mėn. ir daugiau vis dar taikomi žemesni šuoliukai. (37)  Pridedami jėgos (savo svoriu – „atnešk“, TOW), koordinacijos pratimai. Galima šuniuką mokinti „prašyti“, „apsiversti“ – tai irgi naudinga lavinant kai kurias raumenų grupes. (1)

Neleiskite slalomu judėti šuniui, kuris nesulaukė 14 mėn. amžiaus (1) (pagal kitas rekomendacijas – mažų ir vidutinių veislių iki 12 mėn., didelių – iki 18 mėn. (37)), kadangi kol neužsidarė augimo plokštelės, negalima labai lankstyti stuburo. (1)

Agility šunys rimčiau treniruotis pradeda būdami bent metų amžiaus ar visiškai nustoję augti. Tai užtikrina, kad gyvūnas bus pakankamai ištvermingas ir stiprus, sumažės traumų rizika. (36) Dauguma instruktorių nesutaria dėl stambių veislių šuniukų – paauglių. 14 mėn. amžiaus stambios veislės šuniukas dar gali būti laikomas per jaunu Agility klasei. (38)

Kurtų lenktynės

Svarbiausiu laikotarpiu, lemiančiu šuns lenktynių stilių, laikomi 7 – 15 mėn. 7 mėn. šuniukas greitai auga ir tuo metu pradedama jį mokinti „jausti“ savo kūną, duodama vaikščioti siaurais plokščiais paviršiais, šokinėti per parkų suoliukus. Lavinant jėgą leidžiama laisvai lakstyti, stovėti ant galinių kojų, užsiimti virvės tempimu su priešininku. Bėgimo greičiui mokymuose pasinaudojama persekiojimo instinktą skatinančia veikla saugioje aplinkoje (pvz., aportavimas). 7 – 15 mėn. amžiaus kurtui ne dažniau kaip kartą savaitėje leidžiama bėgti 50 – 150 m atstumus. Galimos ne daugiau kaip 2 įsibėgėjimo sesijos, atskirtos 1 valandos „tarpu“. Prieš kiekvieną bėgimą rekomenduojama apšilimas ir „atvėsimas“. Atidžiai stebėkite šunį, jei įtariate, kad jis jaučia skausmą, neleiskite bėgti. (39)

Weight Pulling, kinkinių sportas

Kinkinių (pvz. Iditarod) varžybos ruošiami šuneliai nuo mažens mokomi komandų, atbėgti pakviesti, supažindinami su įranga. (40; 41) Pakinktai jiems dažniausiai pristatomi 6 – 12 mėn. amžiaus.  Kiekvienas treneris tam naudoja savus metodus. Šuniukai kasdien vedžiojami. (40) Arktyje jauni  5 – 6 mėn. amžiaus šunys keliauja laisvi greta roges tempiančių, tačiau ne per greitai judančių šunų komandos. (40; 42) Vyresni kaip metų amžiaus šunys mokomi tempimo, gauna ilgus bėgimus (tiek su kroviniu, tiek be jo), taip pat tempia sunkesnius svorius jėgai. (40)  Suaugę šunys buriami į komandą, iš pradžių – su nedidele šunų grupele. Jie mokomi sprinto ir tolimo bėgimo technikos. Komandinis traukimas vyksta trumpomis trasomis. (40; 41)

Nuo kokio amžiaus šuniukus mokinti tempti – iki galo nesutariama. Teigiama, kad su pakinktais jie gali pradėti dirbti nuo 4 – 9 mėn. amžiaus. Deja, daug šiaurės šunų darbui tinkami būna vos iki 6 m. (kai kurie – 8 – 9 m., nors būna, kad net anksti pradėję sportuoti, kai kurie šunys „veikia“ iki 11 – 12 metų). Pagrindine tokio trumpo „dabinio periodo“ priežastimi laikomas osteoartritas (nors gali  būt ir kitų priežasčių, kadangi iš tiesų artrito įrodymų nelabai yra – gali būti, kad daug lemia netinkama mityba, prasta sveikatos priežiūra). (42) Iš tiesų kinkinių šunį su displazija pamatyti labai sunku. (42)

Dauguma veterinarų, besispecializuojančių tarp arkties kinkinių šunų, sutaria, kad 8 – 9 mėn. – tinkamas amžius pradėti tempimo darbus, nors yra teigiančių, kad geriau būtų palaukti iki 10 – 14 mėn. Kadangi pusmetiniai šunyčiai būna gan aktyvus ir linkę krėsti aibes, gali būti, dėl to bent trumpam juos „kinko“ su suaugusiais šunimis, tačiau tokie gyvūnėliai greičiausiai negauna pilno krūvio, be to, vieni šunys, kaip teigiama, ir 6 mėn. atrodo subrendę tempimui, o kiti tam netinka net būdami 10 mėn. Mažesni, smulkesni šuniukai gali pradėti anksčiau. Populiaru vadą turėti pavasarį –  tada dirbti jie gali pradėti nuo lapkričio. Sunkus darbas (16 valandų savaitėje) skiriamas vyresniems kaip 18 mėn. amžiaus šunims. (42)

Pagal kitas rekomendacijas, darbas su petnešomis rekomenduojamas nuo 15 (20) – 24 mėn. (43) amžiaus, nors yra siūlančių lengvą padangą duoti tampyti nuo 6 mėn. (44) Yra teigiančių, kad net sunkesnių veislių šuniukams lengvi svoriai didelės žalos nepadaro. Kremzles ir dar minkštus kaulus žaloja dideli svoriai bei aukšti šuoliai. Bet kokiu atveju paprastai iki 18 mėn. nerekomenduojama tempti daugiau negu savas šuns svoris.

Trumpai

Jaunam šuneliui duodamas fizinis krūvis gali lemti likusio jo gyvenimo savijautą ir galimybes.
Priklausomai nuo skirtingų šaltinių, šuniukai auga iki 12 – 18 mėn. ar net ilgiau. „Aktyviausias“ augimas būna 4 – 10 mėn. amžiaus priklausomai nuo veislės ir individualaus atvejo, tada gyvūnėlį būtina itin pasaugoti.
Krūvis turi tikti būtent tam gyvūnui – kenkia ir per daug, ir per mažai. Geriausia atsižvelgti į tai, kiek ir ko nori pats šuniukas, tačiau kartais tenka užsiėmimą nutraukti anksčiau negu jis norėtų. Atidžiau rūpintis reikia didelių, stambių veislių atstovais.
Nesvarbu, ar galvojama apie profesionalų sportą, ar ne, šuniukas bent iki metų amžiaus „nedrožiamas“, o labiau ruošiamas psichologiškai.
Kalbant apie weight pullingą ir kinkinių šunis, bendro sutarimo nėra. Vieni rekomenduoja lengvus svorius duoti tempti nuo 8 ar net 6 mėn., kiti – išlaukti iki 12 – 14 mėn. Sunkus svoris (didesnis už savą) duodamas nuo 18 mėn.
Aukšti šuoliai, ilgi bėgimai ir visa kita rimta veikla rekomenduojami nuo 18 mėn. amžiaus, pratimus sunkinant laipsniškai.

 

 

Šaltiniai:
1. Too much (or too little) exercise can hamper proper growth and development.; (as seen in Dogs In Canada – January 2003); Chris link, D.VM., Ph.D. http://www.woodhavenlabs.com/documents/PuppyPlay.pdf
2. How Much Exercise is Too Much for My Puppy?  Dr. Vivian Carroll; Jun 01, 2011 http://www.petmd.com/blogs/purelypuppy/2011/june/how_much_exercise_is_too_much_for_my_puppy-11255
3. Exercise in Puppies-Are there rules?  December 25, 2009 http://skeptvet.com/Blog/2009/12/exercise-in-puppies-are-there-rules/comment-page-1/
4. http://www.dogsbestlife.com/home-page/forced-exercising-can-seriously-injure-your-dog/
5. Diet and exercise as potential risk factors for osteochondritis dissecans in dogs. Slater MR , Scarlett JM , Donoghue S , Kaderly RE , Bonnett BN , Cockshutt J , Erb HN; Vet Res. 1992 Nov;53(11):2119-24.
6. Diet, Exercise, and Weight as Risk Factors in Hip Dysplasia and Elbow Arthrosis in Labrador Retrievers; Department of Small Animal Clinical Sciences, Swedish University of Agricultural Sciences, Uppsala, Sweden; 2006 American Society for Nutrition
7. Vet Comp Orthop Traumatol. 2007;20(2):126-30. Carpal laxity syndrome in forty-three puppies; Cetinkaya MA, Yardimci C , Sağlam M.; University of Ankara, Department of Surgery, Ankara, Turkey.
8. http://www.veterinarypartner.com/Content.plx?P=A&A=19169.
9. http://www.provet.co.uk/petfacts/healthtips/osteochondrosis.htm
10. http://animal.discovery.com/pets/how-much-exercise-does-a-puppy-need.htm
11. http://www.cesarsway.com/askthevet/basicadvice/puppies-exercise
12. http://www.thekennelclub.org.uk/getting-a-dog-or-puppy/general-advice-about-caring-for-your-new-puppy-or-dog/puppy-and-dog-walking/
13. http://kb.rspca.org.au/How-should-I-exercise-my-puppy_300.html
14. http://healthypets.mercola.com/sites/healthypets/archive/2012/02/20/preventing-growing-puppies-deformity.aspx
15. http://www.vetstream.com/dalehead/html/pdf/Factsheets/Dog/24_265463.pdf
16. http://www.vaiva.lt/sunu-sportas-ir-manksta/
17. American Journal of Veterinary ResearchJune 2012, Vol. 73, No. 6, Pages 838-846doi: 10.2460/ajvr.73.6.838  http://avmajournals.avma.org/doi/abs/10.2460/ajvr.73.6.838
18. http://www.labbies.com/dysplasa.htm
19. http://www.labbies.com/dysp2.htm
20. http://www.enslumens.ru/fiztrening.htm
21. http://www.divinecreation.ru/pup.shtml
22. http://labradormelik.ru/st5.html
23. http://wap.boerboele.borda.ru/?1-2-0-00000026-000-0-0
24. http://orel.dogs-pets.ru/articles/detail.php?recnum=10&up=1&page=1
25. http://www.belanta.ru/articles/28/
26. http://leerburg.com/webboard/printthread.php?topic_id=19700
27. http://www.aspca.org/pet-care/virtual-pet-behaviorist/dog-behavior/exercise-dogs
28. http://leerburg.com/webboard/thread.php?topic_id=21157
29. http://www.gsdcv.org.au/puppies_exercise
30. http://www.vetsurgerycentral.com/growth_plate.htm
31. http://www.dogchannel.com/dog-vet-library/vetqa/articlepuppyexercise.aspx
32. https://sites.google.com/site/isverstasstraipsniukas/
33. http://www.provet.co.uk/health/diagnostics/growthplatedogs.htm
34. ŠUNŲ GALŪNIŲ KAULŲ LŪŽIŲ PER AUGIMO ZONAS ANALIZĖ; Vidmantas Bižokas, Rūta Noreikaitė-Bulotienė, Juozas Kvalkauskas, Ingrida Šapalienė; Neužkrečiamųjų ligų katedra, Veterinarijos akademija, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas; Tilžės g. 18, LT-47181 Kaunas; tel. (8~37) 36 32 05; el. paštas: v.bizokas@lva.lt
35. http://www.terjeruklubas.lt/biblioteka/skajaus-terjero-sveikata/
36. http://agilitynet.co.uk/training/pre-agility_contents.html; Peter Vollmer canine and feline behaviour consultant, Nancy Bickerton Vollmer member of AKC’s Herding Development Committee, Mary Ann Neste set up Aslan Dog Training Club
37. http://www.agilitysa.com/Guideline for AgilityTraining Puppies.doc
38. http://www.leonberger.com/WorkingLeos/agility/pupagility.html
39. Race Training part II von / by Tom Golcher http://www.european-borzoi.de/working/racetraining2.htm
40. http://voices.yahoo.com/physical-mental-conditioning-iditarod-2794617.html
41. http://iditarod.com/zuma/healthy-happy-dogs-exercise/
42. The Fan Hitch Volume 4, Number 3, May 2002; Official Newsletter of the Inuit Sled Dog International; When to Start Working Inuit Sled Dogs http://thefanhitch.org/V4N3/V4N3Working.html
43. http://www.snowlion.org/training.html
44. http://minnesotamalamutes.angelfire.com/trainingasleddog.html
45. http://www.game-dog.com/archive/index.php/t-62272.html?s=2959bd8dadd2218bf2d79c7517eec3fe
46. http://bogchis.tripod.com/maurice_carver.html

Parašykite komentarą

www.000webhost.com