Kodėl Weight Pulling`as!?

Turintys aktyvius, energingus augintinius ieško būdų, kaip juos iškrauti. Veiklų yra daugybė, viena jų – Weight Pulling`as. Tai – ne tik puiki fizinė iškrova šuniui. Jei sugalvosite dalyvauti varžybose, turėsite puikų pasiteisinimą kelionėms. Sutiksite įdomių žmonių. Jei laimėsite – namus papuoš taurės, o galbūt netgi parsivešite prizų. Galų gale svorių tempimas veikia ir šunų psichinę gerovę.

Į šiais laikais organizuojamas varžybas panašūs spontaniški renginiai pirmiausia pasirodė Šiaurės Kanados ir Aliaskos aukso kasyklose. Greičiausiai tai buvo pramoga po sunkių darbų. Oficialiai varžybose rengiamos nuo 1970 metų ir sparčiai populiarėja. Itin tvirtos šio sporto tradicijos JAV (ten įsikūrę daug rimtų klubų, besišliejančių ir prie didžiųjų kinologinių organizacijų), tačiau varžybos, čempionatai vis aktyviau rengiami ir Europoje: nuo Didžiosios Britanijos ar Skandinavijos šalių iki Italijos, Vokietijos, Čekijos, Lenkijos ar Kroatijos. Šiltuoju metų laiku kiekvieną savaitgalį vyksta po kelias varžybas, kuriose šunys tempia svorius. Jose, priklausomai nuo organizacijos, gali dalyvauti tik tam tikrų veislių atstovai arba įvairios veislės bei mišrūnai. Europoje, tuo pačiu ir Lietuvoje, dažniausiai varžosi įvairūs šunys.

Weight Pulling`as naudingas kūnui

Svorių tempimas – ne tik atskira sporto šaka. Jis dažnai pasitelkiamas kaip treniruočių komplekso dalis, kondicionuojant kitomis veiklomis užsiimančius šunis ar tiesiog gerinant jų fizinę būklę. Geros formos šunys bet kokioje veikloje patiria mažiau traumų, o jei susižeidžia – sužalojimai būna lengvesni.

Weight Pulling`as garsėja kaip puikus viso kūno pratimas, ypač stiprinantis klubus, užpakalines kojas ir pečius. Jis ne tik skatina raumenų vystymąsi, tačiau ir didina kaulų tankį, stiprina raiščius bei sausgysles, širdies bei kraujagyslių sistemą. Nuolat su svoriais dirbantiems šunims susiformuoja gražus raumenų reljefas, dėl to ši veikla itin tinka toms veislėms, kurių atstovams pageidautina turėti gerai išvystytus raumenis.

Svorio tempimas gali būti naudingas šunims su tam tikromis struktūrinėmis problemomis. Pvz., keturkojams, kenčiantiems nuo užpakalinių galūnių ligų, gali būti skiriamas lengvas, palaikomasis terapijai skirtas svoris, kuris nesukelia rimtų apkrovų, tačiau padeda palaikyti raumenų masę.

Psichologinė nauda

Viena pagrindinių Weight Pulling`o naudų, apie kurias turbūt nedaug kas pagalvoja – pagerėjęs augintinio elgesys. Pasak APDA (American Pulling Dogs Association), šį užsiėmimą galima pasitelkti sprendžiant daugybę šunų elgesio problemų.

Daugybė žmonių nesugeba savo šunims suteikti pakankamai fizinės veiklos. Gyvenimas mieste, balansavimas tarp darbo ir šeimos – ne visada augintiniui pavyksta skirti tiek dėmesio, kiek reikėtų. Iš prigimties energingas šuo, negaunantis pakankamai pratimų, turės energijos perteklių, kuris gali pasireikšti nepageidaujamu elgesiu. Tai gali būti daiktų graužimas, agresija, obsesinis kompulsinis elgesys (uodegos vaikymasis, savęs žalojimas), baimės, lojimas ir t.t. Net modifikuojant šuns elgesį progresas bus minimalus, jei ta perteklinė energija nebus išeikvota. Svorio tempimas – vienas iš būdų suteikti šuniui fizinį krūvį su minimaliomis laiko ir pinigų sąnaudomis. Šis užsiėmimas reikalauja mažiau įrangos ir intensyvumo negu tokios veiklos kaip Agility, daiktų atnešimas ar lenktynės ir gali būti taikomas ištisus metus – kitaip negu plaukimas. Palaikomajam darbui pakanka, kad šuo svorį temptų maždaug 2 – 3 kartus savaitę po 20 min. Daugumai žmonių tai – labai paprasta užduotis.

Svorio tempimo treniruotės kuria tarpusavio pasitikėjimą ir gerina santykius, reikalauja dėmesio ir susitelkimo. Jos itin naudingos bailiems, sunkiai susitvardantiems, reaktyviems šunims. Užduoties paprastumas skatina keturkojį nurimti, sutelkti dėmesį, galvoti ir elgtis nuosekliai. Tai nesukelia tokio adrenalino pliūpsnio kaip energingi pratimai. Kai kurie šunų elgesio problemas sprendžiantys treneriai šią veiklą taiko kaip problemų sprendimo komplekso sudedamąją dalį ir džiaugiasi pastebimu poveikiu. Pastebėta ir tai, kad svorio tempimas padeda šunims susikoncentruoti kitose veiklose – nuo pėdsekystės iki paklusnumo.

Verta atsiminti ir tai, kad sportuojantys šunys būna geresnės nuotaikos, lengviau įveikia stresines situacijas. Fizinio krūvio metu išskiriami „laimės hormonai“ endorfinai, veikiantys gyvūno savijautą. Galų gale visi žino taisyklę, kad pavargęs šuo – geras šuo.

Ar svorio tempimas gali pakenkti?

Rizika susižeisti egzistuoja darant bet ką. Ji išlieka net išėjus pasivaikščioti – o gal šuo užlips ant šukės. Paleistas pabėgioti jis gali išsinarinti koją. Dažnai šunys susižaloja tokių užsiėmimų kaip nekaltas savaitgalinis kamuoliuko mėtymas metu. Iš esmės didžiausia traumų rizika išlieka vadinamiesiems „savaitgalio kariams“ – ramiai gyvenantiems šunims, kurie aktyviai juda tik porą dienų savaitėje, tad jų organizmai nėra prisitaikę atlaikyti tokio streso.

Tempiant svorį, ypač jei šuo ruoštas tinkamai – net jei pradėjo būdamas jauno amžiaus – apkrovos būna tolygios. Čia nėra šuolių, staigių posūkių ar nelygių paviršių. Tiesiog šuo ramiai tam tikrą atstumą tempia svorį. Nors dauguma rekomendacijų nuo Weigh Pulling`o, kaip ir daugybės kitų aktyvių veiklų, rekomenduoja susilaikyti bent iki šuniui sueis 1 – 2 metai, išties toks ramus iškrovimo būdas saugesnis negu energinga veikla – ypač jei šuo temperamentingas, pasižymi stipriais grobio draivais ir nuo mažens šeimininkas su juo lauke aktyviai dūksta. Weight Pulling`o treniruotės metu lengva treniruoti tempą, svorius ir atstumą.

Svorį tempiančių šunų traumų statistikos nėra, tačiau varžybose šunys paprastai dalyvauja iki senatvės (dauguma klubų dalyvauti draudžia tik vyresniems kaip 10 metų amžiaus šunims). Dauguma vyresnių šunų „ant takelio“ nebelipa dėl sumažėjusios ištvermės, o ne dėl galimų sužalojimų. International Weight Pull Association (IWPA), varžybas rengianti nuo 1984 metų, teigia, kad jų istorijoje niekada nebuvo šuns susižalojimo atvejo.

Galima drąsiai teigti, kad Weight Pulling – visiškai saugus sportas, tačiau, žinoma, vis viena reikia imtis tam tikrų atsargumo priemonių. Pirmiausia – naudoti tik specialias tam skirtas petnešas, kurių dydis parenkamas individualiai. Sportuoti tik ant tinkamo reljefo (tai yra, vengti asfalto ir rinktis žolytę). Svorius ir nueinamą atstumą kelti palaipsniui. Nerekomenduojama naudoti tokių skatinimo priemonių kaip žaisliukai, nuo kurių šunys pašėlsta ir nustoja galvoti. Treniruotės metu būtina stebėti keturkojo būklę, ypač šiltuoju metų laiku – kad jis neperkaistų. Tarp treniruočių šuniui būtina pailsėti ir atgauti jėgas. Taip pat nepamiršti tinkamos girdymo strategijos bei kokybiško ėdalo.

Ar Weight Pulling`as – žiaurus sportas?

Svorio tempimas dažnai atrodo šiurkštokas – ypač stebint ilgai besitęsiančias varžybas, kai šunys grumiasi su dideliais svoriais. Žiūrėdami vaizdo medžiagą iš tokių renginių, daugybė žmonių pradeda nerimauti, kad tai labai žiauru ir nehumaniška – pasipila aršūs komentarai ir perspėjimai, kad šunys ne tam skirti. Dažniausiai žmonės bijo to, ko nesupranta – ir to išraiška paprastai būna pyktis.

Išties verta priminti, kad šunys įvairius svorius – nuo rogių ledynuose iki pieno vežimėlių – tampė daugybę metų. Kai kuriais atvejais toje veikloje išties būdavo žiaurumo apraiškų, tačiau Weight Pulling – saugus, taikus ir draugiškas sportas, oficialiai palaikomas ir kai kurių didžiųjų kinologinių organizacijų. Šiuo metu egzistuoja daugybė svorio tempimo klubų tiek JAV, tiek Europoje, o varžybų lygis kasmet tik gerėja.

Nors svorio tempime viskas atrodo paremta vien fizine jėga ir raumenimis, čia itin svarbu psichikos lavinimas ir “širdis”. Daugumai Weight Pulling`u užsiimančių šunų svorius tempti patinka. Paprastai jie mokomi nuo mažens, tad tokia veikla jiems įprasta ir nekelia streso. Tinkamai pradėjus treniruotes ir svorius keliant tolygiai, su užduotimi keturkojai susidoroja ramiai.

Varžybų dalyviai turi būti itin geros fizinės formos bei pasiruošę psichologiškai – vadinasi, su jais šeimininkai užsiiminėja daugiau negu tik „papullinimas“ pievoj porą kartų savaitėje. Jei varžybų metu pastebimos bet kokios prievartos ar netinkamo elgesio su šunimi apraiškos, dalyvis diskvalifikuojamas.

Šuo svorį tempia tol, kol nori – ir kol atlaiko „spaudimą“ psichologiškai. Kai nebenori tempti, jis sustoja. Niekas nestovi už jo ir negrasina ar juo labiau nemuša. Niekas nepyksta ir tada, jei šuniui nepasisekė. Svarbiausia sėkmės taisyklė – meilė gyvūnu ir abipusė pagarba. Geriausiai varžybose sekasi tiems, kurie su šunimi susigyvenę, jį jaučia ir žino, kada reikia sustoti. Weight Pulling`as atspindi viską – meilę, ryžtą, šuns ir savininko santykius. Tai sportas, į kurį įdedama labai daug širdies.

www.000webhost.com