Kodėl Weight Pulling`as naudojant „baitą“ nėra Weight Pulling`as?

Atidžiai pažiūrėkite į šias nuotraukas. Vienose matote kažką tempiančius šunis. Kitose – šunys loja ir šokinėja. Kodėl taip yra?
Nepatyrę gyvūnų augintojai, taip pat neprofesionalūs treneriai, norėdami paskubinti įvykių eigą bei tikėdami, jog „motyvuoja“ šunį, treniruotėse mėgsta naudoti žaislus. Šuo tempia greitai, netgi lekia su vėjeliu, jis labai nori atlikti darbą – na, atrodo, jam smagu, viskas labai faina. Aha… kol bėgioji su viena padangėle po pievą. Tame nieko blogo kaip ir nėra – nors nėra ir nieko gero. Tai yra, „sveikatinimo“ efektas nėra toks didelis, kokio galbūt tikisi gyvūno šeimininkas, bet ir nevyksta nieko pavojingo.
Bėdos prasideda, kai šuniui užkraunami didesni svoriai. Praktiškai visi „baitinami“ šunys skuba, šokinėja, loja ir daužosi. Kuo didesnis „draivas“, tuo geriau – kai kuriais atvejais netgi specialiai imamasi gyvūną skatinti labiau norėti žaisliuko. Jei šuniui svorį išjudinti sunku, žiūrėk – vedlys staiga pakelia pelę į orą, siekdamas, kad šuo pašokęs daužtųsi ir taip pajudintų (viltis miršta paskutinė) vežimuką. Dar daugiau emocijų šiam groteskiškam vaizdeliui prideda tai, jog dažnas vedlys šaukia, staugia ir kriokia lyg senas briedis per rują. Tokie šunys neretai užima geras prizines vietas varžybose (nors toje pačioje kategorijoje atsidūrę „pro“ šunys juos nurungia), tačiau kokia kaina – jų užduotis ne nutempti svorį, o išjudinti jį iš taško A į tašką B. Tai neturi nieko bendro su Weight Pulling`u.
Svorio tempimas – saugus sportas, tačiau tam yra sąlyga – jis turi būti atliekamas tinkamai. Jei kalbame apie tempimą – šuo turi TEMPTI, o ne bėgti, šokinėti ir daužytis. Procesą sudaro daugybė smulkmenų – nuo kokybiško raciono, tinkamo ir neskubaus šuns paruošimo (kad prie didesnio krūvio prisitaikytų jo skeleto, raumenų, sąnarių, širdies ir kraujagyslių sistemos, būtų paruoštas ir „nesulaužytas“ protas) iki teisingai parinkto inventoriaus (ypatingai svarbu tinkamos petnešos, kurias iš tiesų nėra taip paprasta parinkti).
Įsidėmėkite – baito naudojimas NETURI nieko bendro su Weight Pulling`u. Tai – paprasčiausias svorio išjudinimas bet kokia kaina.
Weight Pulling – gan ramus sportas. „Baitintojai“ skleidžia itin daug garso ir šviesų. Pašaliniam stebėtojui, žiūrint į lojantį besidaužantį šunį ir riaumojantį šeimininką, tikrai nesusidaro geras įspūdis nei apie svorio tempimą, nei apie šunų jėgos sportą apskritai.
Tokie daužymaisi – pavojingi. Svorio tempimas turi sveikatai naudingą poveikį, jei jis atliekamas teisingai – t.y, tempiant svorį, o ne tikrinant, kiek atlaikys besiardančio šuns organizmas. „Baitinimas“ kelia pavojų šuns sveikatai. Negi tikrai manote, kad visi tie siaubingi judesiai su prie sunkaus vežimo ar 5 padangų pririštu šunimi yra naudingi ir sveikatingi? Galite sužaloti savo keturkojo draugo raumenis, sąnarius ir nervus.
Visada maloniau stebėti šunį, kuris nutempė mažesnį svorį ir užėmė žemesnę prizinę vietą, negu besiardantį „čempioną“. Smagiausia tai, kad noras tempti paprastai laimi prieš norą pasiekti žaisliuką – tai yra, visi tie daužymaisi ir ardymaisi dažniausiai sulaukia priešingo rezultato.
„Baitų“ sugadintą šunį, norint pereitį į padorų tempimą, sutaisyti sudėtinga. Daug protingiau – nebandyti jo sugadinti.
„Baitinamas“ šuo frustuoja. Iš tiesų jis nėra laimingas.
Žinoma, būtų kvaila kategoriškai teigti, kad visi „pro“ šunys dirba idealiai (yra ir keli „baito“ šunys, kurie gražiai nutempia svorį). Jie taip pat gali nervintis, bandyti šokinėti, loti ir daryti kitus nesmagius dalykus. Tačiau profesionalus „weightpulleris“ visada ieškos priežasties – jis sieks ne tik rezultato, tačiau ir gražaus, taisyklingo šuns darbo. Jam svarbu ne tik prizinė vieta, tačiau ir šuns gerovė. Šiuo atveju Weight Pulling yra tam tikras menas – treneris siekia gražaus darbo, aukštų prizinių vietų ir sveiko, laimingo šuns.
Norime, kad šunų jėgos sporto naujokai nedarytų klaidų, kurias trumpiau ar ilgiau darė senbuviai (JAV „baitai“ buvo populiarūs apie 1970 – 1980 metus, pačioje sporto kūrimosi pradžioje, Europoje jie aktyviai naudojami dar ir dabar). Šiuo metu Europoje yra daugybė organizacijų (ADBA, APA, UPF), kuriose galimas tik svorio tempimas be žaisliuko ar maisto – tad baitinamam šuniui jose sudalyvauti nėra jokių galimybių.
Jei norite patys pamatyti tikrai gražų šunų darbą (o tokių keturkojų netgi Europoje yra daugybė) – pažiūrėkite video iš APA varžybų:
https://www.youtube.com/watch?v=fyFGwRSWD3s
https://www.youtube.com/watch?v=19RkM3CiUWI
https://www.youtube.com/watch?v=FEPI8EkC6dI

 

www.000webhost.com