Sportinių šunų tyrimas

Labai smagu, kai studentai tyrinėjimų tema pasirenka šunų sportą – o dar smagiau, kai sutinka pasidalinti savo darbų rezultatais 🙂 Didelis ačiū Salvijai Ulevičiūtei, kad leido paskaityti savo bakalauro baigiamąjį darbą – turbūt tai pirmasis bandymas Lietuvoje tyrinėti su šunų sportais susijusias traumas, irrrr – kas svarbu mums – į tyrimą įsiliejo ir jėgos sporto propaguotojai (tyrimo duomenimis, svorio tempimo šaka buvo antroji pagal populiarumą – po šunų vikrumo varžybų). Kokios traumos populiariausios tam tikruose sportuose analizuota nebuvo.
Tyrimo metu nustatyta, kad iš 80 respondentų, 40 proc. atvejų šunys traumų patyrę nebuvo. Dažniausiai pasitaikę sužeidimai buvo pėdų sužeidimai. Šį atsakymą pasirinko 12 šeimininkų. Antroje vietoje liko nagų traumos. Trečia pagal populiarumą trauma – trūkę raiščiai (pvz., kryžminiai). Taip pat prie pagrindinių traumų priskiriami raumenų patempimai, išviso sulaukta 7 atsakymų. 6 respondentai teigė, kad jų šunų trauma buvo patempti raiščiai, tai sudaro 7 proc. Retos – dantų traumos, raumenų, akių uždegimai, pečių srities sužeidimai bei galūnių lūžiai.
Dažniausia traumų priežastis – netinkamas pasiruošimas varžyboms. Tai gali būti per mažas treniruočių skaičius, apšilimo nebūvimas, nestebėta šuns būklė. Antroje vietoje yra nelygūs ir slidūs paviršiai. Taip pat didelę įtaką traumoms turi netinkama sporto įranga. Šunų klaida varžybose irgi gali sukelti jiems traumą. 1 respondentas atsakė, kad šuns traumą lėmė jau turima liga.
Sportuojančių šunų šeimininkai, norėdami išvengti traumų, dažniausiai kaip profilaktikos priemonę renkasi apšilimą prieš varžybas. Antroje vietoje yra šunų fitnesas. Be to, šunų savininkai tinkamai parenka treniruočių įrangą bei vietą. Taip pat viena iš pagrindinių profilaktikos priemonių yra subalansuota sportuojančio šuns mityba. Mažesnę profilaktikos priemonių dalį sudaro kojų apsaugos. Tik 1 proc. atsakiusiųjų, kaip profilaktikos būdą, renkasi reguliarius tyrimus ir konsultacijas su veterinarijos gydytoju.

 

www.000webhost.com