Šunys svorius tampo nuo senų laikų

Svoriai ant bėgių, rogės, vežimėliai… Cha, pamirškite šias „naujoves“. Turbūt manote, kad pirmieji šunys vien pagelbėdavo medžioklėje ir saugojo žmones bei gyvulius. Tačiau nuo senų laikų jie turėjo dar vieną funkciją – daiktų bei sumedžioto grobio gabenimas. Tikėtina, kad tai buvo viena pirmųjų užduočių juos prijaukinus. Šuns kaip mantos transportuotojo vaidmuo pirmose migracijose ir žmonų judėjime per apledėjusią Europą daug svarbesnis negu gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.
Žmogaus mantą keturkojai pagalbininkai tampo (bent) jau nuo paleolito laikų, tai buvo populiaru ir Bronzos amžiuje. Europoje apie tokias veiklas įrodymai rasti šunų palaikuose Sibire ir Pirėnų pusiasalyje. Šį darbą dirbdavo ir indėnų augintiniai Amerikoje. Taigi per sniegynus lekiantys rogių kinkiniai – tik ledkalnio viršūnė.
Jau žinoma, kad Pirėnų pusiasalyje gyvenę keturkojai daiktų vilkėjai buvo palyginti dideli ir gaudavo daug angliavandeniais praturtinto maisto (grūdinės kilmės produktų), kuris kartais jiems buvo gaminamas specialiai.

Aurora Grandal-d’Anglade, Silvia Albizuri, Ariadna Nieto, Tona Majó, Bibiana Agustí, Natalia Alonso, Ferran Antolín, Joan B. López, Andreu Moya, Alba Rodríguez, Antoni Palomo. Dogs and foxes in Early-Middle Bronze Age funerary structures in the northeast of the Iberian Peninsula: human control of canid diet at the sites of Can Roqueta (Barcelona) and Minferri (Lleida). Archaeological and Anthropological Sciences, 2019; DOI: 10.1007/s12520-019-00781-z

www.000webhost.com