Facebook YouTube

WP PETNEŠOS

Bene pats svarbiausias dalykas svorio tempimo treniruotėse yra petnešos. Veterinarijos vaistinėse ar gyvūnų prekių parduotuvėse randamos, taip pat kinkinių šunims skirtos ar savadarbės petnešos greičiausiai tiks tik ištvermės pratimams (net jei naudosite tokias tvirtas medžiagas kaip automobilių saugos diržai, reikės gerai pagalvoti, ką daryti su siūlėmis). Jeigu Jus domina tik nedideli svoriai (labiau ištvermės darbas), tokios petnešos – nebloga išeitis.

Geriausia turėti “asmenines” petnešas, ypač jei planuojate dalyvauti varžybose. Jei šuo priprato prie vienų, varžybose nepatartina naudoti kitų – reikės laiko, kad gyvūnas prisitaikytų prie apkrovų „iš naujo kampo“.

Jokiu būdu negalima šiam sportui naudoti vedžiojimui skirtų petnešų. Tai petnešos, kurių sagtis yra nugaros viduryje. Bandantys sportuoti tiesiog su viena virve tempiamą svorį prisega prie tos sagties. Naudodami tokias petnešas galite sužaloti šunį (dažniausiai nukenčia nugara, klubai ar kryžkaulio sritis). Be to, tokios petnešos neturi paminkštinimų vidinėse savo pusėse. Dažnai jų nugarinė dalis, į kurią segasi sagtis, būna reguliuojamo dydžio, slankiojasi, tad paprastai tempiant svoris atsiduria kurioje nors šuns kūno pusėje, jis “klaiposi”, jam būna nepatogu ir šiuo atveju net nėra kalbos apie jokį malonų, patogų, kūną stiprinantį sportą. Be to, dažnas renkasi vedžiojimo petnešas, kurios riboja šuns pečių judesius, kas yra nenaudinga net pasivaikščiojimų metu, jau nekalbant apie sportą.

Tempimui pritaikytos petnešos sudarys sąlygas šuniui patogiai ir maloniai užsiiminėti Weight pulling`u. Jos tinkamai paskirstys svorį ir darbas su jomis lavins jėgą, ištvermę, stiprins širdies ir kraujagyslių sistemą ir t.t. Jeigu gailite pinigų tinkamoms tempimo petnešoms (ar laiko jų siuvimui), net negalvokite užsiiminėti šiuo sportu.

Kaip išsirinkti tinkamas petnešas Weight Pulling`ui?

Tinkamas svorio tempimo petnešas išsirinkti iš tiesų yra sunku. Geriausia rinktis ne pigiausią variantą, o patikimą, savo darbą išmanantį gamintoją. Matuojantis produktą, atkreipkite dėmesį į kaklo dalį (1) – skylė negali trukdyti judėti pečiams, kaklo dalis turi būti tiesiai prieš juos ir tempimo metu neslysti ant jų. Daug petnešų šunims išties turi per plačią kaklo skylę, kas labai apsunkina tempimą, o kai kuriais atvejais tempdamas šuo iš jų tiesiog išsineria, ko logiškai mąstant neturėtų būti. Jei tempimo metu kaklo dalies viršus atsiduria kažkur ties ketera, vadinasi, petnešos nėra gerai pagamintos. Šoninės juostos (3) (jungiančios nugarą su apatine juosta) negali būti per trumpos, kas sukelia petnešų „kilimą“ aukštyn. Apatinė juosta (2) negali būti palindusi po alkūne ir trukdyti judėti. Jokia viršutinė dalis (3) tempiant bet kokį svorį negali spausti („sodinti“) nugaros. Šuniui stovint, petnešų gale esanti lazda (4) negali remtis į kulnis, tačiau taip pat negali būti pernelyg nutolusi ar per plati. Tempiant svorius žeme, petnešos neturi siūbuoti. Iš esmės reikia kreipti dėmesį į visas juostas – tempimo metu jos neturi klaipytis, raukšlėtis ar būti kreivos.

Dabar kai žinote pagrindinius dalykus, į kuriuos reikia kreipti dėmesį renkantis svorio tempimo petnešas, pabandykime aptarti kelis skirtingų gamintojų pavyzdžius. Atkreipkite dėmesį, kad nors tai yra to paties šuns nuotraukos tempimo metu, tačiau, priklausomai nuo tuo metu vykdytų treniruočių ar treniruočių metu naudotų petnešų, šuns tempimo technika gali skirtis, todėl nereiktų vienareikšmiškai lyginti vienų petnešų su kitomis šiuo konkrečiu atveju. Žemiau matote keturių skirtingų gamintojų svorio tempimo petnešas (3 ir 5 yra to paties gamintojo).

1 pavyzdyje petnešos yra „Passion dogs“. Darant užsakymą petnešos yra siūnamos pagal individualius kiekvieno šuns išmatavimus arba, jei pasisektų proga nuvykti į kiek didesnes šunų svorio tempimo varžybas Lenkijoje, išsirenkant iš jau pagamintų egzempliorių. Tiek konkrečiai pateiktame 1 pavyzdyje, tiek apskritai perkant šio gamintojo (panašios klaidos yra ir „El Perro“ gamintojo gaminiuose) svorio tempimo petnešas reiktų atkreipti dėmesį į kaklo sritį. Apačioje susijungiančių diržų taškas yra toliau nei viršuje susijungiančių diržų taškas, ko pasekoje tempimo metu šuo yra smaugiamas, o kartu ir šuns priekinė dalis yra keliama į viršų ir jau tada sunku priekinėmis kojomis kabintis į taką. Apatinis petnešų diržas pradžioje kyla kampu į viršų, o vėliau krypsta tempiamo svorio kryptimi, kas perduoda papildomus tempimus į šunis kūną ir maišo jam patogiai „gulti“ į petnešas.

Likusios petnešos yra Amerikos gamintojų. Padėkime nuo 2 pavyzdyje pateiktų „CD pits“ petnešų. Tai pačios pirmos petnešos iš Amerikos, atsidūrusios pas mus. Buvo siūtos pagal šuns individualius išmatavimus, vėliau su jomis dirbo kiti šunys. Tai pirmosios petnešos, leidusios suprasti, kad teisingai pasiūtas gaminys duoda svarų pranašumą galutiniam šuns tempimui – tiek jo tempimo technikai, tiek rezultatams. Kaip jau minėta, čia nebuvo pagrindinės „įprastų“ petnešų klaidos kaklo srityje ir greitai pastebėjome, kad treniruotė po treniruotės su šiomis petnešomis šuns svorio tempimo stilius pasidarė žemesnis, kas lėme stabilumą naudojant visas keturias kojas, kas jau toliau lėmė didesnį sukibimą su kilimine danga, o galiausiai ir nutempto svorio rezultatus. Didelių klaidų petnešose nepastebėjome, tačiau metas buvo kiekvienam įsigyti savas, nes skirtumas buvo akivaizdus.

3 pavyzdyje matote „ISK“ petnešas, siuvamas Mike Apaga (besidomintiems svorio tempimo varžybomis anapus atlanto šis vardas tikrai bus žinomas). Svorio tempimo petnešas jis siūna pagal šuns svorį ir jo tipą. Užbėgdamas už akių pasakysiu, kad tai yra geriausios petnešos, kurias mums teko naudoti ir čia nepamatysite klaidų, minėtų straipsnio pradžioje. Pas šį gamintoją galinis pagalys yra arčiau nei pas kitus, taip pat jis platesnis. Trumpesnis atstumas suteikia stabilumo, o platesnis pagalys neleidžia petnešoms trintis į šlaunis ir maišytis tempimo metu. Konkrečiu 3 pavyzdžio atveju šuns svoris buvo ties „pereinamuoju laipteliu“ ir vėliau buvo nuspręsta petnešas keisti (į parodytas 5 pavyzdyje) dėl jų gale esančio pagalio, kuris buvo kiek per arti.

4 pavyzdyje matote „Brown Dog Design“ petnešas, kurios taip pat siuvamos pagal šuns svorį ir tipą (išskirtiniais atvejais gali reikti šuns nuotraukos ar tikslių matmenų). Kaklo sritis buvo tvarkinga, tačiau apačioje einančio diržo linija ir viršutinė petnešų juosta konkrečiu atveju yra neteisinga: viršutinė juosta tempimo metu įsitempia ir taip spaudžia šuns nugarą kartu keldama apatinį diržą į viršų. Gale esantis pagalys yra per toli ir kiek siaurokas, tai varžo šuns galinių kojų judesius.

Na ir paskutinis 5 pavyzdys vėlgi „ISK“ petnešos kitokio svorio šuniui, kas išsprendė 3 pavyzdyje minėtą gale esančio pagalio problemą.

Trumpai reziumuoti petnešų pasirinkimą nėra lengva, tačiau aiškiai matoma tendencija, kad geresnės petnešos yra gaminamos žmonių, susijusių su šunų svorio tempimo sportu. Juk svorio tempimo petnešos nėra grožio atributas, tai yra funkcionalus treniruočių/sporto inventorius, kurio teisingas veikimas ir pasiuvimas slypi už individualios jas siuvančios žmogaus patirties.

Vedžiojimo petnešų išsirinkimas

Kalbant apie vedžiojimo petnešas, jos negali trukdyti „sveikai“ judėti. Uždėjus šuniui petnešas su horizontalia krūtinės juosta, jos ribos gyvūną lygiai taip pat, kaip žmogui kiek žemiau negu pečių aukštyje užrišta juosta. Nors daug neklusnių šunų augintojų mielai renkasi specialias petnešas nuo tempimo (jose pavadys tvirtinasi priekinėje dalyje, krūtinės „zonoje“), jos neigiamai veikia šuns judesius netgi tada, kai šis eina gražiai. Atletiškų keturkojų pasaulyje gan gerai žinomos sporto medicinos specialistės Dr. Zink teigimu, nuo tempimo turinčios saugoti petnešos neigiamai veikia šuns struktūra ir eiseną, ir jokiu būdu nerekomenduoja jų sportuojantiems augintiniams. Gyvūnai su šiomis petnešomis priekinėms kojoms „skiria“ mažiau svorio negu tai turėtų daryti normaliai, be to, mažiau svorio perkelia ir ant tos galūnės, kuri būna vedančiojo asmens pusėje. Yra tikimybė, kad šios petnešos sportiniams šunims gali padidinti priekinės kūno dalies minkštųjų audinių traumų tikimybę. Dėl to šunims vedžiojimo petnešas parinkti reikia labai atsakingai. Jos negali varžyti natūralių judesių. Visada venkite tų petnešų, kuriose apie mentę ar horizontaliai per krūtinę bus juosta. Geriausias pasirinkimas – petnešos, priekinėje dalyje formuojančios X ar Y raidę. Stenkitės rinktis tokias, kuriose būtų kuo mažiau kontaktinio ploto (pvz., paplatinimas krūtinės dalyje). Y formos petnešų vidurinė dalis turėtų būti ties krūtinkauliu, juostos apie pečių sritį neriboti judesių, būti be jokių metalinių ar kitų trukdančių dalių. Be to, juostos neturėtų liestis su alkūnėmis.

2019-09-14