Facebook YouTube

WP PETNEŠOS

Bene pats svarbiausias dalykas svorio tempimo treniruotėse yra petnešos. Veterinarijos vaistinėse ar gyvūnų prekių parduotuvėse randamos, taip pat kinkinių šunims skirtos ar savadarbės petnešos greičiausiai tiks tik ištvermės pratimams (net jei naudosite tokias tvirtas medžiagas kaip automobilių saugos diržai, reikės gerai pagalvoti, ką daryti su siūlėmis). Jeigu Jus domina tik nedideli svoriai (labiau ištvermės darbas), tokios petnešos – nebloga išeitis.

Geriausia turėti “asmenines” petnešas, ypač jei planuojate dalyvauti varžybose. Jei šuo priprato prie vienų, varžybose nepatartina naudoti kitų – reikės laiko, kad gyvūnas prisitaikytų prie apkrovų „iš naujo kampo“.

Jokiu būdu negalima šiam sportui naudoti vedžiojimui skirtų petnešų. Tai petnešos, kurių sagtis yra nugaros viduryje. Bandantys sportuoti tiesiog su viena virve tempiamą svorį prisega prie tos sagties. Naudodami tokias petnešas galite sužaloti šunį (dažniausiai nukenčia nugara, klubai ar kryžkaulio sritis). Be to, tokios petnešos neturi paminkštinimų vidinėse savo pusėse. Dažnai jų nugarinė dalis, į kurią segasi sagtis, būna reguliuojamo dydžio, slankiojasi, tad paprastai tempiant svoris atsiduria kurioje nors šuns kūno pusėje, jis “klaiposi”, jam būna nepatogu ir šiuo atveju net nėra kalbos apie jokį malonų, patogų, kūną stiprinantį sportą. Be to, dažnas renkasi vedžiojimo petnešas, kurios riboja šuns pečių judesius, kas yra nenaudinga net pasivaikščiojimų metu, jau nekalbant apie sportą.

Tempimui pritaikytos petnešos sudarys sąlygas šuniui patogiai ir maloniai užsiiminėti Weight pulling`u. Jos tinkamai paskirstys svorį ir darbas su jomis lavins jėgą, ištvermę, stiprins širdies ir kraujagyslių sistemą ir t.t. Jeigu gailite pinigų tinkamoms tempimo petnešoms (ar laiko jų siuvimui), net negalvokite užsiiminėti šiuo sportu.

Tinkamas svorio tempimo petnešas išsirinkti iš tiesų yra sunku. Geriausia rinktis ne pigiausią variantą, o patikimą, savo darbą išmanantį gamintoją. Matuojantis produktą, atkreipkite dėmesį į kaklo dalį – skylė negali trukdyti judėti pečiams, kaklo dalis turi būti tiesiai prieš juos ir tempimo metu neslysti ant jų. Daug petnešų šunims išties turi per plačią kaklo skylę, kas labai apsunkina tempimą, o kai kuriais atvejais tempdamas šuo iš jų tiesiog išsineria, ko logiškai mąstant neturėtų būti. Jei tempimo metu kaklo dalies viršus atsiduria kažkur ties ketera, vadinasi, petnešos nėra gerai pagamintos. Šoninės juostos (jungiančios nugarą su apatine juosta) negali būti per trumpos, kas sukelia petnešų „kilimą“ aukštyn. Apatinė juosta negali būti palindusi po alkūne ir trukdyti judėti. Jokia viršutinė dalis tempiant bet kokį svorį negali spausti („sodinti“) nugaros. Šuniui stovint, petnešų gale esanti lazda negali remtis į kulnis, tačiau taip pat negali būti pernelyg nutolusi ar per plati. Tempiant svorius žeme, petnešos neturi siūbuoti. Iš esmės reikia kreipti dėmesį į visas juostas – tempimo metu jos neturi klaipytis, raukšlėtis ar būti kreivos. 

Kalbant apie vedžiojimo petnešas, jos negali trukdyti „sveikai“ judėti. Uždėjus šuniui petnešas su horizontalia krūtinės juosta, jos ribos gyvūną lygiai taip pat, kaip žmogui kiek žemiau negu pečių aukštyje užrišta juosta. Nors daug neklusnių šunų augintojų mielai renkasi specialias petnešas nuo tempimo (jose pavadys tvirtinasi priekinėje dalyje, krūtinės „zonoje“), jos neigiamai veikia šuns judesius netgi tada, kai šis eina gražiai. Atletiškų keturkojų pasaulyje gan gerai žinomos sporto medicinos specialistės Dr. Zink teigimu, nuo tempimo turinčios saugoti petnešos neigiamai veikia šuns struktūra ir eiseną, ir jokiu būdu nerekomenduoja jų sportuojantiems augintiniams. Gyvūnai su šiomis petnešomis priekinėms kojoms „skiria“ mažiau svorio negu tai turėtų daryti normaliai, be to, mažiau svorio perkelia ir ant tos galūnės, kuri būna vedančiojo asmens pusėje. Yra tikimybė, kad šios petnešos sportiniams šunims gali padidinti priekinės kūno dalies minkštųjų audinių traumų tikimybę. Dėl to šunims vedžiojimo petnešas parinkti reikia labai atsakingai. Jos negali varžyti natūralių judesių. Visada venkite tų petnešų, kuriose apie mentę ar horizontaliai per krūtinę bus juosta. Geriausias pasirinkimas – petnešos, priekinėje dalyje formuojančios X ar Y raidę. Stenkitės rinktis tokias, kuriose būtų kuo mažiau kontaktinio ploto (pvz., paplatinimas krūtinės dalyje). Y formos petnešų vidurinė dalis turėtų būti ties krūtinkauliu, juostos apie pečių sritį neriboti judesių, būti be jokių metalinių ar kitų trukdančių dalių. Be to, juostos neturėtų liestis su alkūnėmis.

2019-09-14