Facebook YouTube

TIESA IR MELAS

Pats Weight Pulling`o procesas daugeliui tai pirmą kartą matančių žmonių atrodo baisiai – šuo tempia sunkų svorį, stebinčiajam jo gaila, jis mano, kad tai – žiaurus elgesys su gyvūnais, o tokio šuns šeimininkas dažno matomas kaip pavojingas išsigimėlis, nesugebantis rasti sau ir augintiniui priimtinesnių veiklų. Tačiau svorių tempimo sporto viduje viskas paprasčiau. Susipažinkite su pagrindinėmis atakomis, kurių sulaukia sportinių šunų augintojai:

SVORIO TEMPIMAS LABAI PAVOJINGAS, JIS ŽALOJA ŠUNS SVEIKATĄ.

JAV Weight pulling varžybos oficialiai vyksta nuo 197-kažkelintų metų. Yra daugybė organizacijų ir labai daug į šias veiklas įsitraukusių žmonių. Jų atsiliepimai labai vienodi – tempimo šunys nesužalojami. Svorio tempimas – tolygi veikla, jame nėra šuolių, staigių posūkių ar slydimų. Pagrindinės traumos susijusios su nagų lūžimais. Žinoma, yra rizika naudojant netinkamą inventorių – dalis žmonių nori greitai ir pigiai, ir taip įsigyja netinkamas petnešas. Įprastos vedžiojimo petnešos šiai veiklai netinka – su jomis šuo arba dirba skersas, arba jos nepaskirsto krūvio tolygiai visam kūnui. Dėl netinkamai pasiūtų petnešų kartais galimi struktūriniai pokyčiai nugaroje (paprastai tada, kai petnešos spaudžia nugarą). Kalbant apie sveikatos tyrimus – kiek teko susidurti praktiškai, visi tempikai, kuriems buvo atlikti klubų ir alkūnių tyrimai, buvo sveiki kaip ridikai.

Vilniuje vykusio Fitpaws seminaro lektorė I.Dillen, pamačius svorį tempiančių šunų video, stebėjosi kaip tolygiai dirba visas šuns kūnas. Iš esmės siekiant pagerinti šio sporto atstovų efektyvumą ir sumažinti tokių traumų kaip patempimai riziką rekomenduojama tinkamas apšilimas prieš krūvį (kaip ir bet kuriame kitame sporte), tempimo ir ROM pratimai. Weight pulling`as užsienyje kartais pasitelkiamas dirbant su tam tikromis ortopedinėmis problemomis (esant nesunkiai klubo displazijai, šunims duodama tempti ne per sunkius „dragus“ – taip tolygiai palaikomas tinkamas raumenynas). Sunkesni „dragai“ kartais taikomi sveikiems šunims, turintiems elgesio problemų (pasiekus ribą, kur šuo turi susikaupti ir nebegalvoja apie netikėtas reakcijas į aplinką ar žemės uostinėjimą, ši veikla gali būti taikoma kaip elgesio problemų sprendimo komplekso dalis).

KĄ APIE TAI PASAKYTŲ VETERINARAS?

Ar daug matėte šunų sporto veterinarų? Lietuvoje turbūt sunkiai. Garsiausia pasaulyje šunų sporto medicinos ir reabilitacijos specialistė M. Christine Zink Weight Pulling`ą priskiria vienai iš šunų kondicionavimo įvairiems sportams krypčių.

AR ŠUO SAVO NORU SUTIKO SPORTUOTI? JUK TAI ŽMOGUS PARINKO KĄ JAM VEIKTI.

Iš esmės šuo nieko nesirenka savo noru. Šuo negali medžioti kačių, turi ėsti tai kas jam paduodama, turi eiti pasivaikščioti tada, kai nusprendžia šeimininkas, veiklas ir laiką kada jos bus atliekamos parenka šeimininkas. Tačiau Weight Pulling`e šuo turi vieną pasirikimą – šuniui suteikiama teisė netempti, kai jis to nenori. Vieni šeimininkai į šiuos signalus atsižvelgia iš karto, kiti dar bando su šunimi pasiderėti – tačiau paprastai pabaiga būna ta pati. Kiek toli šuo eis priklauso nuo jo vidinių savybių, santykio su šeimininku, to, kaip jis buvo mokintas (pvz., ar nebuvo palaužtas), o tik tada – paskutinėje vietoje – lieka raumenų jėga.

WEIGHT PULLINGĄ RENKASI ŽIAURŪS ŽMONĖS SU MAŽAIS KIAUŠAIS

Svorio tempime būtinas tvirtas ryšys tarp šuns ir šeimininko. Jie turi gerai sutarti ne tik sporto metu, bet ir kasdieniame gyvenime. Dažnai į Weight Pulling įsitraukia visa šeima – juk šuo taip pat jos narys. Kaip ir bet kurioje kitoje veikloje, visada norima laimėti prizų, tačiau iš daugybės varžybose susirenkančių dalyvių (priklausomai nuo show, jų būna nuo 15 iki 100) tik maža dalis laimi prizines vietas. O dalyvių vis viena nemažėja. Ir žiūrovai visada žavisi tais tempimais, kurių metu matyti gražus gyvūno ir žmogaus ryšys.

2019-09-14